Home Search Options Contact Us

ADA Compliance: The City of Rapid City fully subscribes to the provisions of the Americans with Disabilities Act. If you desire to attend this public meeting and are in need of special accommodations, please notify the City Attorney's Office 24 hours prior to the meeting so that appropriate auxiliary aids and services are available.

Please remember to turn all cellular phones off or to vibrate when entering the council chambers.

City of Rapid City, South Dakota
Wednesday, December 28, 2004, 1:15 p.m.


(Note, as a result of the adoption of the City Council Policies & Procedures manual the format of the agenda has changed.)  

Roll Call and Determination of Quorum  

Approve Minutes of December 15, 2004  

Adoption of the Agenda  

General Public Comment

A time for members of the public to discuss or express concerns to the Committee on any issue, not limited to items on the agenda. Action will not be taken at the meeting on any issue not on the agenda, except by placement on the agenda by unanimous vote of the Aldermen present.  

SPECIAL ITEMS FROM THE PUBLIC (citizen requested to be placed on agenda)

1)         Cheryl Uthe – 7 Main Street – Request for Ordinance Amendment Relating to Parking

2)         No. LF122804-01 - Susana Geliga – Lakota-Austrian Youth Exchange Program – Request for Funding  


3)         No. LF122804-02 - Approve Appointment of Ethan Schmidt as the Planning Commission Representative to the Zoning Board of Adjustments

4)         No. LF122804-03 - Approve the Reappointment of Dale Landis, Brenda French, Kathy Ertel, Jim Schamber and Jan Nordby to the Mayor’s Committee for People with Disabilities and Recognize Rene Kirst as an Advisory Member to the Committee

5)         No. LF122804-18 – Approve Appointment of Steve Malone to the Zoning Board of Adjustments  


6)         No. LF122804-04 - Ron Kroeger – Staff Approval of Exceptions to Street Design Criteria Manual (continued from the December 15, 2004 , Legal and Finance Committee meeting)  


7)         No. LF122804-05 - Authorize Mayor and Finance Officer to Sign Agreement for Independent Contractor Services with Dr. Jack Gaines  



8)         No. LF122804-16 – Request Approval of Fiscal Year 2004 Mid-Year Reallocation of Community Development Block Grant Subrecipient Contracts and Authorize Mayor and Finance Officer to Sign Contracts

9)         No. LF122804-17 – Request Preliminary Approval of the Proposed Community Development Block Grant Funding Allocations for Fiscal Year 2005  


10)      Board of Equalization Training for Council Members

11)      Assignment of Wards/Precincts for Newly Annexed Areas

12)      No. LF122804-06 - Resolution to Establish Additional Staffing at the Street Division of the Public Works Department

13)      No. LF122804-07 - Resolution to Amend the Non-Union Compensation Salary Plan to Change the Title of the Position of Civic Center Assistant Concessions Manager to Civic Center Assistant Food Service Manager

14)      No. LF122804-08 - Resolution to Establish Funding for City of Rapid City Healthcare Plan  


15)      No. LF122804-09 - Authorize Staff to Advertise for Bids for Four Pickup Trucks for the Parks Division

16)      No. LF122804-10 - Authorize Staff to Advertise for Bids for One 60 Inch Mid-Mount Mower for Parks Division

17)      No. LF122804-11 - Authorize Staff to Advertise for Bids for One High Capacity Mower for Parks Division

18)      No. LF122804-12 - Authorize Staff to Advertise for Bids for One One-Ton Dump Truck           


19)      No. LF122804-13 - Approve Request by Kathryn Wagner Douglas, d/b/a K & M Creams for Vending License for 2005

20)      No. LF122804-14 - Approve Request by Keith G. Storm, d/b/a Pied Piper for Renewal of Vending License for 2005

21)      No. LF121504-14 – Second Reading and Recommendation of Ordinance No. 5010 Modifying the Requirement for Connection to a Public Sewer by Amending Section 13.08.030 of the Rapid City Municipal Code

22)      No. LF102704-12A1 – Second Reading and Recommendation of Ordinance No. 4083 Regulation On-Site Wastewater Disposal and Treatment by Adding Chapter 13.09 to the Rapid City Municipal Code (continued from the December 15, 2004, Legal and Finance Committee meeting)

23)      No. CC111504-04 - Tax Increment District Information Relative to Parkview Drive Extension Project No. ST01-1006 (continued from the December 20, 2004 , Council meeting)  


24)      No. LF122804-15 - Approve the Following Abatements:  Kevin J. Wipf, 2002, $252.62; Kevin J. Wipf, 2003, $232.62


25)      Approve the Following Licenses:

Central Station Service:  Protection One Alarm Monitoring, Inc., Richard Ginsburg ( Portland , ME ); Protection One Alarm Monitoring, Inc., Richard Ginsburg ( Wichita , KS )

Electrical Apprentice:  Daryl Alderman, Martin Bailey, Cole Bartz, Jonathan Bechtold, Monty Bollock, Nathan Boness, Corey Buckley, Warren Buffalo Jr., Allan Cable, Casey Caton, Jerry Chytka, Nick Cockrell, Brian DeMaro, Travis DeStigter, Roger Draine, Neal Drury, Robert Dyczek, Rachel Eisenbraun, Jason Enders, Josh Farley, Travis J Farrar, Waylon Freese, David Fristad, Travis Glenney, James Gull, Scott Hall, Morris Harrington, Chad Hein, Robert Herbst, Toby Holzer, Corey Horner, Steve House, Jesse Jensen, Cory Johnson, Jeremy Johnson, Beaman Kraft, Daniel Larson, Travis Lind, Allen Mackey, Dave Martz, Chad Mills, Cheryl Neugebauer, Donnie Patterson, Donna Pesicka, Steve Pistulka, Matt Reede, Marty Richards, Justin Riggs, Jason Salazar, Kade Schoenberner, John Schubauer, Cody Selting, Bryan Silvernail, Chad Skinner, Josh Stadheim, Colin Weller, Jonathan Williams, Mike Wood, Rodney Woods, and Matthew Yackley

Electrical Class B:  Roy Follum

Electrical Contractor:  Richard Muth, Muth Electric

Electrical Contractor & Master:  Randall Albers, Checker Electric; Todd Archambeau, Todd’s Electric Service; Curtis Beatty, Beatty & Schoenberner Electric; Donald Eisenbraun, New Systems Electric; Thomas Gagliano, Advanced Electrical Inc; Gilbert Hatch, Hatch Electric; William Herbst, MLH Electric; Jim Herron, City of Rapid City; Donald Morford, Morford Electric; Jim Muellenberg, Muellenberg Electric; Scott Neuhauser, Scott’s Electric; Gerald Nuber, City of Rapid City; Daniel Pesicka, Pesicka Corporation; Mark Pfleger, Temperature Technology; Gorden Sabo, Sabo Electric; Robert Schaeffer, Schaeffer Electric; Dale Schmidt, Buck’s Electric; Steve Struble, Freeman’s Electric Service Inc; and Shawn Wiechmann, Wiechmann Electric

Electrical Journeyman:  William Albers, Jeremy Anderson, Harley Baker, Ryan Bear, Jeff Bergstrom, Zane Beringer, Michael Berry, Tim Bunce, Travis Cole, Casey Curtis, Robert Enders, Aaron Evers, Troy Fode, Howard Forsythe, Gerald Freeman, Brett Galbraith, Randy Garness, Clifford Gibbs, James Grass, Ty Grenstiner, Kevin Groves, Richard Heintzman, Jeremy Holzer, Gerry Jensen, Michael Klug, Richard Kostelecky, Marty Larson, Nick Larson, Bradley Lecoe, Dale Leenknecht, Daniel McRae, Duane Menning, Rocky Metz, Jeff Muellenberg, Jason Muller, Larry Nelson, Scott Nichols, Thomas O’Connor, Ryan Painter, Ed Pauly, Leo Rawstern, Robert Riggins, Glen Roth, Timothy Sandmeier, Todd Schoenberner, Ryan Schrempp, Corey Scott, Mark Seifert, Brad Sharp, Vic Sprenger, Clark Steeves, Thad Stoddard, Larry Tibbs, John Trudo, Emmett Vliem, Edward Wilson, Michael Wolff, F Phillip Young, Michael Young, and Dana Zeigler

Electrical Master:  Jim Freeman, Riverside Electric; Robert Freeman, Freeman’s Electric Service Inc.; Bernard Hall, City of Rapid City; Kenneth Koerlin, Merillat Industries; Jeffrey Larus, City of Rapid City; Darold O’Neal, Buck’s Electric; Elmer Sneller; and Dan Vetsch, Muth Electric

Gas Fitter:  Justin Burke, Roland W. Fielder, Alphonse Fleck, Ken Kenitzer, Ronald Kramer, John B. Miller, Kevin Morris, Lonny Ryman, Loren Ryman, Ralph Schad, Michele Seaman, Wade Smith, Nick Walenta, Allan Weinand

Gas Contractor:  Steve Armour, Mike’s Mobile Home Service; Chino Caekaert, A to Z Maintenance & Repair; Cody Champion, Champion Home Service & Supply, Inc.; Duane Lassegard, Cenex Oil Co.; Ronald Ryman, D & R Service, Inc.; Rick Salyers, Dependable Transport; Lee Seaman, L & M Appliance Specialists, Inc.; George Thompson, Montana-Dakota Utilities Co.

Gas Fitting Apprentice:  Todd Dietrich, Darrin Esser, Nick Williams, Kevin Bad Wound 

House Mover:  Paul Kostboth; O’Neil Company, Inc.

Mechanical Apprentice:  Jason McNenny, Kassie Smart, Garr Smith

Mechanical Installer:  Douglas Amick, Dallas Hayes

Mobile Home Court:  Cherry Avenue Mobile Park, Don & Marlene Kechely; Golden Acres, Terry Ann Whitmyre; Meadowlark Hill Mobile Estates, Darrel Borg; Palmer Mobile Home Court, Raymond Palmer; Pleasant Acres Mobile Home Court, Gail Miller; R J Country Court, Judy Rohde; Richland Mobile Home Estates, N.G.B. Investment Co.; Sunshine Mobile Court, Paradis Properties, LLC

Pawn Shop:  First National Pawn, Inc., Barbara D. Forbes; First Stop Gun & Coin, Mark L. Blote; First Stop Pawn Shop, Mark L. Blote 

Plumber:  Kevin Nicholson

Plumbing Apprentice:  Steven B. Hanson, Travis R. Neal

Refuse Disposal:  Salomon Sanitation, Donna Salomon

Second Hand:  Batchelder’s Plummer Piano, Matthew J. Batchelder; Big K Furniture, Kenneth D. Sheffield; Game Exchange, Jacaline K. Sales; Haggerty’s, Inc., Thomas J. Haggerty; Jack First, Inc., Nancy E. Errea; Scheels All Sports, Karen Jones; Software Etc., Troy L. Kruse; Willy’s Saw Shop, Douglas Williams

Security Business:  Dakota Knights Security, Mark D. Steffen  

Refuse Collection:  Kieffer Sanitation, Inc., Alan & Cliff Kieffer

Security Business:  Karen Kierstead, Mt. States Security, Inc.

Taxi Business:  Bryan V. Leui, Rapid Taxi, Inc.